E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mouerzen
Stammformen mouerzenmouerztgemouerzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmouerzen
dumouerz
hien/si,hatt/etmouerzt
mirmouerzen
dirmouerzt
simouerzen
Pass compos
echhugemouerzt
duhuesgemouerzt
hien/si,hatt/ethuetgemouerzt
mirhugemouerzt
dirhuttgemouerzt
sihugemouerzt
Plus-que-parfait
echhatgemouerzt
duhasgemouerzt
hien/si,hatt/ethatgemouerzt
mirhategemouerzt
dirhatgemouerzt
sihategemouerzt
Futur I
echwäert mouerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemouerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmouerzen
dugéifsmouerzen
hien/si,hatt/etgéifmouerzen
mirgéifemouerzen
dirgéiftmouerzen
sigéifemouerzen
Conditionnel Pass compos
echhttgemouerzt
duhssgemouerzt
hien/si,hatt/ethttgemouerzt
mirhättegemouerzt
dirhttgemouerzt
sihättegemouerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermouerz!
Plurielmouerzt!
gemouerzt
mouerzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles