E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muen muhen (D)meugler (F)
Stammformen muenmutgemut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuen
dumus
hien/si,hatt/etmut
mirmuen
dirmut
simuen
Pass compos
echhugemut
duhuesgemut
hien/si,hatt/ethuetgemut
mirhugemut
dirhuttgemut
sihugemut
Plus-que-parfait
echhatgemut
duhasgemut
hien/si,hatt/ethatgemut
mirhategemut
dirhatgemut
sihategemut
Futur I
echwäert muen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuen
dugéifsmuen
hien/si,hatt/etgéifmuen
mirgéifemuen
dirgéiftmuen
sigéifemuen
Conditionnel Pass compos
echhttgemut
duhssgemut
hien/si,hatt/ethttgemut
mirhättegemut
dirhttgemut
sihättegemut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermu!
Plurielmut!
gemut
muen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles