E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mu-en muhen (D)meugler (F)
Stammformen mu-enmu-tge-mu-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmu-en
dumu-s
hien/si,hatt/etmu-t
mirmu-en
dirmu-t
simu-en
Pass compos
echhuge-mu-t
duhuesge-mu-t
hien/si,hatt/ethuetge-mu-t
mirhuge-mu-t
dirhuttge-mu-t
sihuge-mu-t
Plus-que-parfait
echhatge-mu-t
duhasge-mu-t
hien/si,hatt/ethatge-mu-t
mirhatege-mu-t
dirhatge-mu-t
sihatege-mu-t
Futur I
echwäert mu-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mu-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmu-en
dugéifsmu-en
hien/si,hatt/etgéifmu-en
mirgéifemu-en
dirgéiftmu-en
sigéifemu-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-mu-t
duhssge-mu-t
hien/si,hatt/ethttge-mu-t
mirhättege-mu-t
dirhttge-mu-t
sihättege-mu-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermu!
Plurielmu-t!
ge-mu-t
mu-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles