E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muelen mahlen (D)moudre (F)
Stammformen muelenmueltgemuel
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuelen
dumuels
hien/si,hatt/etmuelt
mirmuelen
dirmuelt
simuelen
Pass compos
echhugemuel
duhuesgemuel
hien/si,hatt/ethuetgemuel
mirhugemuel
dirhuttgemuel
sihugemuel
Plus-que-parfait
echhatgemuel
duhasgemuel
hien/si,hatt/ethatgemuel
mirhategemuel
dirhatgemuel
sihategemuel
Futur I
echwäert muelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemuel hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuelen
dugéifsmuelen
hien/si,hatt/etgéifmuelen
mirgéifemuelen
dirgéiftmuelen
sigéifemuelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemuel
duhssgemuel
hien/si,hatt/ethttgemuel
mirhättegemuel
dirhttgemuel
sihättegemuel
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuel!
Plurielmuelt!
gemuel
muelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermuelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles