E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muel-en mahlen (D)moudre (F)
Stammformen muel-enmuel-tge-muel
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuel-en
dumuel-s
hien/si,hatt/etmuel-t
mirmuel-en
dirmuel-t
simuel-en
Pass compos
echhuge-muel
duhuesge-muel
hien/si,hatt/ethuetge-muel
mirhuge-muel
dirhuttge-muel
sihuge-muel
Plus-que-parfait
echhatge-muel
duhasge-muel
hien/si,hatt/ethatge-muel
mirhatege-muel
dirhatge-muel
sihatege-muel
Futur I
echwäert muel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-muel hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuel-en
dugéifsmuel-en
hien/si,hatt/etgéifmuel-en
mirgéifemuel-en
dirgéiftmuel-en
sigéifemuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-muel
duhssge-muel
hien/si,hatt/ethttge-muel
mirhättege-muel
dirhttge-muel
sihättege-muel
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuel!
Plurielmuel-t!
ge-muel
muel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles