E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muerden morden (D)assassiner (F)
Stammformen muerdenmuertgemuert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuerden
dumuerts
hien/si,hatt/etmuert
mirmuerden
dirmuert
simuerden
Pass compos
echhugemuert
duhuesgemuert
hien/si,hatt/ethuetgemuert
mirhugemuert
dirhuttgemuert
sihugemuert
Plus-que-parfait
echhatgemuert
duhasgemuert
hien/si,hatt/ethatgemuert
mirhategemuert
dirhatgemuert
sihategemuert
Futur I
echwäert muerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuerden
dugéifsmuerden
hien/si,hatt/etgéifmuerden
mirgéifemuerden
dirgéiftmuerden
sigéifemuerden
Conditionnel Pass compos
echhttgemuert
duhssgemuert
hien/si,hatt/ethttgemuert
mirhättegemuert
dirhttgemuert
sihättegemuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuert!
Plurielmuert!
gemuert
muerden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles