E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muerd-en morden (D)assassiner (F)
Stammformen muerd-enmuer-tge-muer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuerd-en
dumuert-s
hien/si,hatt/etmuer-t
mirmuerd-en
dirmuer-t
simuerd-en
Pass compos
echhuge-muer-t
duhuesge-muer-t
hien/si,hatt/ethuetge-muer-t
mirhuge-muer-t
dirhuttge-muer-t
sihuge-muer-t
Plus-que-parfait
echhatge-muer-t
duhasge-muer-t
hien/si,hatt/ethatge-muer-t
mirhatege-muer-t
dirhatge-muer-t
sihatege-muer-t
Futur I
echwäert muerd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-muer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuerd-en
dugéifsmuerd-en
hien/si,hatt/etgéifmuerd-en
mirgéifemuerd-en
dirgéiftmuerd-en
sigéifemuerd-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-muer-t
duhssge-muer-t
hien/si,hatt/ethttge-muer-t
mirhättege-muer-t
dirhttge-muer-t
sihättege-muer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuert!
Plurielmuer-t!
ge-muer-t
muerd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles