E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermuerksen ermurksen (D)
Stammformen ermuerksenermuerkstermuerkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echermuerksen
duermuerks
hien/si,hatt/etermuerkst
mirermuerksen
dirermuerkst
siermuerksen
Pass compos
echhunnermuerkst
duhuesermuerkst
hien/si,hatt/ethuetermuerkst
mirhunnermuerkst
dirhuttermuerkst
sihunnermuerkst
Plus-que-parfait
echhatermuerkst
duhasermuerkst
hien/si,hatt/ethatermuerkst
mirhatenermuerkst
dirhatermuerkst
sihatenermuerkst
Futur I
echwäert ermuerksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermuerkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermuerksen
dugéifsermuerksen
hien/si,hatt/etgéifermuerksen
mirgéifenermuerksen
dirgéiftermuerksen
sigéifenermuerksen
Conditionnel Pass compos
echhttermuerkst
duhssermuerkst
hien/si,hatt/ethttermuerkst
mirhttenermuerkst
dirhttermuerkst
sihttenermuerkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermuerks!
Plurielermuerkst!
ermuerkst
ermuerksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
muerksenofmuerksenvermuerksen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles