E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermuerks-en ermurksen (D)
Stammformen ermuerks-enermuerks-termuerks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echermuerks-en
duermuerk-s
hien/si,hatt/etermuerks-t
mirermuerks-en
dirermuerks-t
siermuerks-en
Pass compos
echhunnermuerks-t
duhuesermuerks-t
hien/si,hatt/ethuetermuerks-t
mirhunnermuerks-t
dirhuttermuerks-t
sihunnermuerks-t
Plus-que-parfait
echhatermuerks-t
duhasermuerks-t
hien/si,hatt/ethatermuerks-t
mirhatenermuerks-t
dirhatermuerks-t
sihatenermuerks-t
Futur I
echwäert ermuerks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermuerks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermuerks-en
dugéifsermuerks-en
hien/si,hatt/etgéifermuerks-en
mirgéifenermuerks-en
dirgéiftermuerks-en
sigéifenermuerks-en
Conditionnel Pass compos
echhttermuerks-t
duhssermuerks-t
hien/si,hatt/ethttermuerks-t
mirhttenermuerks-t
dirhttermuerks-t
sihttenermuerks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermuerks!
Plurielermuerks-t!
ermuerks-t
ermuerks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
muerks-enofmuerks-envermuerks-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles