E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muerksen murksen (D)cafouiller (F)
Stammformen muerksenmuerkstgemuerkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuerksen
dumuerks
hien/si,hatt/etmuerkst
mirmuerksen
dirmuerkst
simuerksen
Pass compos
echhugemuerkst
duhuesgemuerkst
hien/si,hatt/ethuetgemuerkst
mirhugemuerkst
dirhuttgemuerkst
sihugemuerkst
Plus-que-parfait
echhatgemuerkst
duhasgemuerkst
hien/si,hatt/ethatgemuerkst
mirhategemuerkst
dirhatgemuerkst
sihategemuerkst
Futur I
echwäert muerksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemuerkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuerksen
dugéifsmuerksen
hien/si,hatt/etgéifmuerksen
mirgéifemuerksen
dirgéiftmuerksen
sigéifemuerksen
Conditionnel Pass compos
echhttgemuerkst
duhssgemuerkst
hien/si,hatt/ethttgemuerkst
mirhättegemuerkst
dirhttgemuerkst
sihättegemuerkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuerks!
Plurielmuerkst!
gemuerkst
muerksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerksenofmuerksenvermuerksen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles