E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muerks-en murksen (D)cafouiller (F)
Stammformen muerks-enmuerks-tge-muerks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuerks-en
dumuerk-s
hien/si,hatt/etmuerks-t
mirmuerks-en
dirmuerks-t
simuerks-en
Pass compos
echhuge-muerks-t
duhuesge-muerks-t
hien/si,hatt/ethuetge-muerks-t
mirhuge-muerks-t
dirhuttge-muerks-t
sihuge-muerks-t
Plus-que-parfait
echhatge-muerks-t
duhasge-muerks-t
hien/si,hatt/ethatge-muerks-t
mirhatege-muerks-t
dirhatge-muerks-t
sihatege-muerks-t
Futur I
echwäert muerks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-muerks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuerks-en
dugéifsmuerks-en
hien/si,hatt/etgéifmuerks-en
mirgéifemuerks-en
dirgéiftmuerks-en
sigéifemuerks-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-muerks-t
duhssge-muerks-t
hien/si,hatt/ethttge-muerks-t
mirhättege-muerks-t
dirhttge-muerks-t
sihättege-muerks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuerks!
Plurielmuerks-t!
ge-muerks-t
muerks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerks-enofmuerks-envermuerks-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles