E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

muffen
Stammformen muffenmufftgemufft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuffen
dumuffs
hien/si,hatt/etmufft
mirmuffen
dirmufft
simuffen
Pass compos
echhugemufft
duhuesgemufft
hien/si,hatt/ethuetgemufft
mirhugemufft
dirhuttgemufft
sihugemufft
Plus-que-parfait
echhatgemufft
duhasgemufft
hien/si,hatt/ethatgemufft
mirhategemufft
dirhatgemufft
sihategemufft
Futur I
echwäert muffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemufft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuffen
dugéifsmuffen
hien/si,hatt/etgéifmuffen
mirgéifemuffen
dirgéiftmuffen
sigéifemuffen
Conditionnel Pass compos
echhttgemufft
duhssgemufft
hien/si,hatt/ethttgemufft
mirhättegemufft
dirhttgemufft
sihättegemufft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuff!
Plurielmufft!
gemufft
muffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles