E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zermujelen zerstckeln (D)dchiqueter (F)
Stammformen zermujelenzermujeltzermujelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzermujelen
duzermujels
hien/si,hatt/etzermujelt
mirzermujelen
dirzermujelt
sizermujelen
Pass compos
echhunnzermujelt
duhueszermujelt
hien/si,hatt/ethuetzermujelt
mirhunnzermujelt
dirhuttzermujelt
sihunnzermujelt
Plus-que-parfait
echhatzermujelt
duhaszermujelt
hien/si,hatt/ethatzermujelt
mirhatenzermujelt
dirhatzermujelt
sihatenzermujelt
Futur I
echwäert zermujelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zermujelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzermujelen
dugéifszermujelen
hien/si,hatt/etgéifzermujelen
mirgéifenzermujelen
dirgéiftzermujelen
sigéifenzermujelen
Conditionnel Pass compos
echhttzermujelt
duhsszermujelt
hien/si,hatt/ethttzermujelt
mirhttenzermujelt
dirhttzermujelt
sihttenzermujelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzermujel!
Plurielzermujelt!
zermujelt
zermujelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles