E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

multiplizéieren multiplizieren (D)multipliquer (F)
Stammformen multiplizéierenmultiplizéiertmultiplizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmultiplizéieren
dumultiplizéiers
hien/si,hatt/etmultiplizéiert
mirmultiplizéieren
dirmultiplizéiert
simultiplizéieren
Passé composé
echhumultiplizéiert
duhuesmultiplizéiert
hien/si,hatt/ethuetmultiplizéiert
mirhumultiplizéiert
dirhuttmultiplizéiert
sihumultiplizéiert
Plus-que-parfait
echhatmultiplizéiert
duhasmultiplizéiert
hien/si,hatt/ethatmultiplizéiert
mirhatemultiplizéiert
dirhatmultiplizéiert
sihatemultiplizéiert
Futur I
echwäert multiplizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert multiplizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmultiplizéieren
dugéifsmultiplizéieren
hien/si,hatt/etgéifmultiplizéieren
mirgéifemultiplizéieren
dirgéiftmultiplizéieren
sigéifemultiplizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmultiplizéiert
duhässmultiplizéiert
hien/si,hatt/ethättmultiplizéiert
mirhättemultiplizéiert
dirhättmultiplizéiert
sihättemultiplizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermultiplizéier!
Plurielmultiplizéiert!
multiplizéiert
multiplizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles