E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mumifizéieren mumifizieren (D)momifier (F)
Stammformen mumifizéierenmumifizéiertmumifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmumifizéieren
dumumifizéiers
hien/si,hatt/etmumifizéiert
mirmumifizéieren
dirmumifizéiert
simumifizéieren
Passé composé
echhumumifizéiert
duhuesmumifizéiert
hien/si,hatt/ethuetmumifizéiert
mirhumumifizéiert
dirhuttmumifizéiert
sihumumifizéiert
Plus-que-parfait
echhatmumifizéiert
duhasmumifizéiert
hien/si,hatt/ethatmumifizéiert
mirhatemumifizéiert
dirhatmumifizéiert
sihatemumifizéiert
Futur I
echwäert mumifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mumifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmumifizéieren
dugéifsmumifizéieren
hien/si,hatt/etgéifmumifizéieren
mirgéifemumifizéieren
dirgéiftmumifizéieren
sigéifemumifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmumifizéiert
duhässmumifizéiert
hien/si,hatt/ethättmumifizéiert
mirhättemumifizéiert
dirhättmumifizéiert
sihättemumifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermumifizéier!
Plurielmumifizéiert!
mumifizéiert
mumifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles