E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

amummen einmummen (D)emmitoufler (F)
Stammformen amummenmummt anagemummt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmummen an
dumumms an
hien/si,hatt/etmummt an
mirmummen an
dirmummt an
simummen an
Pass compos
echhunnagemummt
duhuesagemummt
hien/si,hatt/ethuetagemummt
mirhunnagemummt
dirhuttagemummt
sihunnagemummt
Plus-que-parfait
echhatagemummt
duhasagemummt
hien/si,hatt/ethatagemummt
mirhatenagemummt
dirhatagemummt
sihatenagemummt
Futur I
echwäert amummen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemummt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamummen
dugéifsamummen
hien/si,hatt/etgéifamummen
mirgéifenamummen
dirgéiftamummen
sigéifenamummen
Conditionnel Pass compos
echhttagemummt
duhssagemummt
hien/si,hatt/ethttagemummt
mirhttenagemummt
dirhttagemummt
sihttenagemummt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermumm an!
Plurielmummt an!
agemummt
amummen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermummen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles