E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermuerksen vermurksen (D)trucider (F)
Stammformen vermuerksenvermuerkstvermuerkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermuerksen
duvermuerks
hien/si,hatt/etvermuerkst
mirvermuerksen
dirvermuerkst
sivermuerksen
Pass compos
echhuvermuerkst
duhuesvermuerkst
hien/si,hatt/ethuetvermuerkst
mirhuvermuerkst
dirhuttvermuerkst
sihuvermuerkst
Plus-que-parfait
echhatvermuerkst
duhasvermuerkst
hien/si,hatt/ethatvermuerkst
mirhatevermuerkst
dirhatvermuerkst
sihatevermuerkst
Futur I
echwäert vermuerksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermuerkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermuerksen
dugéifsvermuerksen
hien/si,hatt/etgéifvermuerksen
mirgéifevermuerksen
dirgéiftvermuerksen
sigéifevermuerksen
Conditionnel Pass compos
echhttvermuerkst
duhssvermuerkst
hien/si,hatt/ethttvermuerkst
mirhättevermuerkst
dirhttvermuerkst
sihättevermuerkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermuerks!
Plurielvermuerkst!
vermuerkst
vermuerksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerksenmuerksenofmuerksen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles