E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermuerks-en vermurksen (D)trucider (F)
Stammformen vermuerks-envermuerks-tvermuerks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermuerks-en
duvermuerk-s
hien/si,hatt/etvermuerks-t
mirvermuerks-en
dirvermuerks-t
sivermuerks-en
Pass compos
echhuvermuerks-t
duhuesvermuerks-t
hien/si,hatt/ethuetvermuerks-t
mirhuvermuerks-t
dirhuttvermuerks-t
sihuvermuerks-t
Plus-que-parfait
echhatvermuerks-t
duhasvermuerks-t
hien/si,hatt/ethatvermuerks-t
mirhatevermuerks-t
dirhatvermuerks-t
sihatevermuerks-t
Futur I
echwäert vermuerks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermuerks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermuerks-en
dugéifsvermuerks-en
hien/si,hatt/etgéifvermuerks-en
mirgéifevermuerks-en
dirgéiftvermuerks-en
sigéifevermuerks-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermuerks-t
duhssvermuerks-t
hien/si,hatt/ethttvermuerks-t
mirhättevermuerks-t
dirhttvermuerks-t
sihättevermuerks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermuerks!
Plurielvermuerks-t!
vermuerks-t
vermuerks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerks-enmuerks-enofmuerks-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles