E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

musiz-éier-en musizieren (D)faire de la musique (F)
Stammformen musiz-éier-enmusiz-éier-tmusiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmusiz-éier-en
dumusiz-éier-s
hien/si,hatt/etmusiz-éier-t
mirmusiz-éier-en
dirmusiz-éier-t
simusiz-éier-en
Passé composé
echhumusiz-éier-t
duhuesmusiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmusiz-éier-t
mirhumusiz-éier-t
dirhuttmusiz-éier-t
sihumusiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmusiz-éier-t
duhasmusiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatmusiz-éier-t
mirhatemusiz-éier-t
dirhatmusiz-éier-t
sihatemusiz-éier-t
Futur I
echwäert musiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert musiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmusiz-éier-en
dugéifsmusiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmusiz-éier-en
mirgéifemusiz-éier-en
dirgéiftmusiz-éier-en
sigéifemusiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmusiz-éier-t
duhässmusiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättmusiz-éier-t
mirhättemusiz-éier-t
dirhättmusiz-éier-t
sihättemusiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermusiz-éier!
Plurielmusiz-éier-t!
musiz-éier-t
musiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles