E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

missen mssen (D)devoir (F)must (E)deber (P)
Stammformen missenmussmissen / gemisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten mussen; du muss, du miss (2. P. Sg., Prteritum und Konjunktiv); bei Modalverbverwendung kann das Partizip auch missten lauten; veraltet: mouss, mousst (Prteritum)
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuss
dumuss
hien/si,hatt/etmuss
mirmissen
dirmusst
simissen
Prtrit
echmusst
dumusst
hien/si,hatt/etmusst
mirmussten
dirmusst
simussten
Pass compos
echhumissen / gemisst
duhuesmissen / gemisst
hien/si,hatt/ethuetmissen / gemisst
mirhumissen / gemisst
dirhuttmissen / gemisst
sihumissen / gemisst
Plus-que-parfait
echhatmissen / gemisst
duhasmissen / gemisst
hien/si,hatt/ethatmissen / gemisst
mirhatemissen / gemisst
dirhatmissen / gemisst
sihatemissen / gemisst
Futur I
echwäert missen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert missen / gemisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echmisst
dumisst
hien/si,hatt/etmisst
mirmissten
dirmisst
simissten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmissen
dugéifsmissen
hien/si,hatt/etgéifmissen
mirgéifemissen
dirgéiftmissen
sigéifemissen
Conditionnel Pass compos
echhttmissen / gemisst
duhssmissen / gemisst
hien/si,hatt/ethttmissen / gemisst
mirhättemissen / gemisst
dirhttmissen / gemisst
sihättemissen / gemisst
Imperativ Partizip Infinitiv
missen / gemisst
missen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles