E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermuuscht-en verfaulen, modern (D)pourrir (F)
Stammformen vermuuscht-envermuusch-tvermuusch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermuuscht-en
duvermuuscht-s
hien/si,hatt/etvermuusch-t
mirvermuuscht-en
dirvermuusch-t
sivermuuscht-en
Pass compos
echhuvermuusch-t
duhuesvermuusch-t
hien/si,hatt/ethuetvermuusch-t
mirhuvermuusch-t
dirhuttvermuusch-t
sihuvermuusch-t
Plus-que-parfait
echhatvermuusch-t
duhasvermuusch-t
hien/si,hatt/ethatvermuusch-t
mirhatevermuusch-t
dirhatvermuusch-t
sihatevermuusch-t
Futur I
echwäert vermuuscht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermuusch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermuuscht-en
dugéifsvermuuscht-en
hien/si,hatt/etgéifvermuuscht-en
mirgéifevermuuscht-en
dirgéiftvermuuscht-en
sigéifevermuuscht-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermuusch-t
duhssvermuusch-t
hien/si,hatt/ethttvermuusch-t
mirhättevermuusch-t
dirhttvermuusch-t
sihättevermuusch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermuuscht!
Plurielvermuusch-t!
vermuusch-t
vermuuscht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles