E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nammen essen (D)manger (F)
Stammformen nammennammtgenammt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnammen
dunamms
hien/si,hatt/etnammt
mirnammen
dirnammt
sinammen
Pass compos
echhugenammt
duhuesgenammt
hien/si,hatt/ethuetgenammt
mirhugenammt
dirhuttgenammt
sihugenammt
Plus-que-parfait
echhatgenammt
duhasgenammt
hien/si,hatt/ethatgenammt
mirhategenammt
dirhatgenammt
sihategenammt
Futur I
echwäert nammen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genammt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnammen
dugéifsnammen
hien/si,hatt/etgéifnammen
mirgéifennammen
dirgéiftnammen
sigéifennammen
Conditionnel Pass compos
echhttgenammt
duhssgenammt
hien/si,hatt/ethttgenammt
mirhättegenammt
dirhttgenammt
sihättegenammt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernamm!
Plurielnammt!
genammt
nammen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles