E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

namm-en essen (D)manger (F)
Stammformen namm-ennamm-tge-namm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnamm-en
dunamm-s
hien/si,hatt/etnamm-t
mirnamm-en
dirnamm-t
sinamm-en
Pass compos
echhuge-namm-t
duhuesge-namm-t
hien/si,hatt/ethuetge-namm-t
mirhuge-namm-t
dirhuttge-namm-t
sihuge-namm-t
Plus-que-parfait
echhatge-namm-t
duhasge-namm-t
hien/si,hatt/ethatge-namm-t
mirhatege-namm-t
dirhatge-namm-t
sihatege-namm-t
Futur I
echwäert namm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-namm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnamm-en
dugéifsnamm-en
hien/si,hatt/etgéifnamm-en
mirgéifennamm-en
dirgéiftnamm-en
sigéifennamm-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-namm-t
duhssge-namm-t
hien/si,hatt/ethttge-namm-t
mirhättege-namm-t
dirhttge-namm-t
sihättege-namm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernamm!
Plurielnamm-t!
ge-namm-t
namm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles