E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

naschelen naschen (D)grignoter (F)
Stammformen naschelennascheltgenaschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante naschen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnaschelen
dunaschels
hien/si,hatt/etnaschelt
mirnaschelen
dirnaschelt
sinaschelen
Pass compos
echhugenaschelt
duhuesgenaschelt
hien/si,hatt/ethuetgenaschelt
mirhugenaschelt
dirhuttgenaschelt
sihugenaschelt
Plus-que-parfait
echhatgenaschelt
duhasgenaschelt
hien/si,hatt/ethatgenaschelt
mirhategenaschelt
dirhatgenaschelt
sihategenaschelt
Futur I
echwäert naschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genaschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnaschelen
dugéifsnaschelen
hien/si,hatt/etgéifnaschelen
mirgéifennaschelen
dirgéiftnaschelen
sigéifennaschelen
Conditionnel Pass compos
echhttgenaschelt
duhssgenaschelt
hien/si,hatt/ethttgenaschelt
mirhättegenaschelt
dirhttgenaschelt
sihättegenaschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernaschel!
Plurielnaschelt!
genaschelt
naschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vernaschelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles