E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bless-éier-en verletzen (D)blesser (F)to injure, to hurt (E)
Stammformen bless-éier-enbless-éier-tbless-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbless-éier-en
dubless-éier-s
hien/si,hatt/etbless-éier-t
mirbless-éier-en
dirbless-éier-t
sibless-éier-en
Passé composé
echhubless-éier-t
duhuesbless-éier-t
hien/si,hatt/ethuetbless-éier-t
mirhubless-éier-t
dirhuttbless-éier-t
sihubless-éier-t
Plus-que-parfait
echhatbless-éier-t
duhasbless-éier-t
hien/si,hatt/ethatbless-éier-t
mirhatebless-éier-t
dirhatbless-éier-t
sihatebless-éier-t
Futur I
echwäert bless-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bless-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbless-éier-en
dugéifsbless-éier-en
hien/si,hatt/etgéifbless-éier-en
mirgéifebless-éier-en
dirgéiftbless-éier-en
sigéifebless-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbless-éier-t
duhässbless-éier-t
hien/si,hatt/ethättbless-éier-t
mirhättebless-éier-t
dirhättbless-éier-t
sihättebless-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbless-éier!
Plurielbless-éier-t!
bless-éier-t
bless-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles