E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

denaturalis-éier-en denaturalisieren, ausbürgern (D)dénaturaliser (F)
Stammformen denaturalis-éier-endenaturalis-éier-tdenaturalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdenaturalis-éier-en
dudenaturalis-éier-s
hien/si,hatt/etdenaturalis-éier-t
mirdenaturalis-éier-en
dirdenaturalis-éier-t
sidenaturalis-éier-en
Passé composé
echhunndenaturalis-éier-t
duhuesdenaturalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdenaturalis-éier-t
mirhunndenaturalis-éier-t
dirhuttdenaturalis-éier-t
sihunndenaturalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdenaturalis-éier-t
duhasdenaturalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatdenaturalis-éier-t
mirhatendenaturalis-éier-t
dirhatdenaturalis-éier-t
sihatendenaturalis-éier-t
Futur I
echwäert denaturalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert denaturalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdenaturalis-éier-en
dugéifsdenaturalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdenaturalis-éier-en
mirgéifendenaturalis-éier-en
dirgéiftdenaturalis-éier-en
sigéifendenaturalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdenaturalis-éier-t
duhässdenaturalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättdenaturalis-éier-t
mirhättendenaturalis-éier-t
dirhättdenaturalis-éier-t
sihättendenaturalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdenaturalis-éier!
Plurieldenaturalis-éier-t!
denaturalis-éier-t
denaturalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles