E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

naturaliséieren naturalisieren (D)naturaliser (F)
Stammformen naturaliséierennaturaliséiertnaturaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnaturaliséieren
dunaturaliséiers
hien/si,hatt/etnaturaliséiert
mirnaturaliséieren
dirnaturaliséiert
sinaturaliséieren
Passé composé
echhunnnaturaliséiert
duhuesnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethuetnaturaliséiert
mirhunnnaturaliséiert
dirhuttnaturaliséiert
sihunnnaturaliséiert
Plus-que-parfait
echhatnaturaliséiert
duhasnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethatnaturaliséiert
mirhatennaturaliséiert
dirhatnaturaliséiert
sihatennaturaliséiert
Futur I
echwäert naturaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert naturaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnaturaliséieren
dugéifsnaturaliséieren
hien/si,hatt/etgéifnaturaliséieren
mirgéifennaturaliséieren
dirgéiftnaturaliséieren
sigéifennaturaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättnaturaliséiert
duhässnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethättnaturaliséiert
mirhättennaturaliséiert
dirhättnaturaliséiert
sihättennaturaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernaturaliséier!
Plurielnaturaliséiert!
naturaliséiert
naturaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles