E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

naturalis-éier-en naturalisieren (D)naturaliser (F)
Stammformen naturalis-éier-ennaturalis-éier-tnaturalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnaturalis-éier-en
dunaturalis-éier-s
hien/si,hatt/etnaturalis-éier-t
mirnaturalis-éier-en
dirnaturalis-éier-t
sinaturalis-éier-en
Passé composé
echhunnnaturalis-éier-t
duhuesnaturalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetnaturalis-éier-t
mirhunnnaturalis-éier-t
dirhuttnaturalis-éier-t
sihunnnaturalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatnaturalis-éier-t
duhasnaturalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatnaturalis-éier-t
mirhatennaturalis-éier-t
dirhatnaturalis-éier-t
sihatennaturalis-éier-t
Futur I
echwäert naturalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert naturalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnaturalis-éier-en
dugéifsnaturalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifnaturalis-éier-en
mirgéifennaturalis-éier-en
dirgéiftnaturalis-éier-en
sigéifennaturalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättnaturalis-éier-t
duhässnaturalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättnaturalis-éier-t
mirhättennaturalis-éier-t
dirhättnaturalis-éier-t
sihättennaturalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernaturalis-éier!
Plurielnaturalis-éier-t!
naturalis-éier-t
naturalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles