E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

neelen nageln (D)clouer (F)
Stammformen neelenneeltgeneelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echneelen
duneels
hien/si,hatt/etneelt
mirneelen
dirneelt
sineelen
Pass compos
echhugeneelt
duhuesgeneelt
hien/si,hatt/ethuetgeneelt
mirhugeneelt
dirhuttgeneelt
sihugeneelt
Plus-que-parfait
echhatgeneelt
duhasgeneelt
hien/si,hatt/ethatgeneelt
mirhategeneelt
dirhatgeneelt
sihategeneelt
Futur I
echwäert neelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geneelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifneelen
dugéifsneelen
hien/si,hatt/etgéifneelen
mirgéifenneelen
dirgéiftneelen
sigéifenneelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeneelt
duhssgeneelt
hien/si,hatt/ethttgeneelt
mirhättegeneelt
dirhttgeneelt
sihättegeneelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierneel!
Plurielneelt!
geneelt
neelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
festneelenopneelenunneelenverneelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles