E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

neglig-éier-en vernachlässigen (D)négliger (F)
Stammformen neglig-éier-enneglig-éier-tneglig-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echneglig-éier-en
duneglig-éier-s
hien/si,hatt/etneglig-éier-t
mirneglig-éier-en
dirneglig-éier-t
sineglig-éier-en
Passé composé
echhunnneglig-éier-t
duhuesneglig-éier-t
hien/si,hatt/ethuetneglig-éier-t
mirhunnneglig-éier-t
dirhuttneglig-éier-t
sihunnneglig-éier-t
Plus-que-parfait
echhatneglig-éier-t
duhasneglig-éier-t
hien/si,hatt/ethatneglig-éier-t
mirhatenneglig-éier-t
dirhatneglig-éier-t
sihatenneglig-éier-t
Futur I
echwäert neglig-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert neglig-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifneglig-éier-en
dugéifsneglig-éier-en
hien/si,hatt/etgéifneglig-éier-en
mirgéifenneglig-éier-en
dirgéiftneglig-éier-en
sigéifenneglig-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättneglig-éier-t
duhässneglig-éier-t
hien/si,hatt/ethättneglig-éier-t
mirhättenneglig-éier-t
dirhättneglig-éier-t
sihättenneglig-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierneglig-éier!
Plurielneglig-éier-t!
neglig-éier-t
neglig-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles