E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

genehmegen genehmigen (D)approuver, agrer (F)
Stammformen genehmegengenehmegtgenehmegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geneemegen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgenehmegen
dugenehmegs
hien/si,hatt/etgenehmegt
mirgenehmegen
dirgenehmegt
sigenehmegen
Pass compos
echhugenehmegt
duhuesgenehmegt
hien/si,hatt/ethuetgenehmegt
mirhugenehmegt
dirhuttgenehmegt
sihugenehmegt
Plus-que-parfait
echhatgenehmegt
duhasgenehmegt
hien/si,hatt/ethatgenehmegt
mirhategenehmegt
dirhatgenehmegt
sihategenehmegt
Futur I
echwäert genehmegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert genehmegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgenehmegen
dugéifsgenehmegen
hien/si,hatt/etgéifgenehmegen
mirgéifegenehmegen
dirgéiftgenehmegen
sigéifegenehmegen
Conditionnel Pass compos
echhttgenehmegt
duhssgenehmegt
hien/si,hatt/ethttgenehmegt
mirhättegenehmegt
dirhttgenehmegt
sihättegenehmegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergenehmeg!
Plurielgenehmegt!
genehmegt
genehmegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles