E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

genehmeg-en genehmigen (D)approuver, agrer (F)
Stammformen genehmeg-engenehmeg-tgenehmeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ge-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geneemegen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgenehmeg-en
dugenehmeg-s
hien/si,hatt/etgenehmeg-t
mirgenehmeg-en
dirgenehmeg-t
sigenehmeg-en
Pass compos
echhugenehmeg-t
duhuesgenehmeg-t
hien/si,hatt/ethuetgenehmeg-t
mirhugenehmeg-t
dirhuttgenehmeg-t
sihugenehmeg-t
Plus-que-parfait
echhatgenehmeg-t
duhasgenehmeg-t
hien/si,hatt/ethatgenehmeg-t
mirhategenehmeg-t
dirhatgenehmeg-t
sihategenehmeg-t
Futur I
echwäert genehmeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert genehmeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgenehmeg-en
dugéifsgenehmeg-en
hien/si,hatt/etgéifgenehmeg-en
mirgéifegenehmeg-en
dirgéiftgenehmeg-en
sigéifegenehmeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttgenehmeg-t
duhssgenehmeg-t
hien/si,hatt/ethttgenehmeg-t
mirhättegenehmeg-t
dirhttgenehmeg-t
sihättegenehmeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergenehmeg!
Plurielgenehmeg-t!
genehmeg-t
genehmeg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles