E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

néi-en nähen (D)coudre (F)
Stammformen néi-ennéi-tge-néi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéi-en
dunéi-s
hien/si,hatt/etnéi-t
mirnéi-en
dirnéi-t
sinéi-en
Passé composé
echhuge-néi-t
duhuesge-néi-t
hien/si,hatt/ethuetge-néi-t
mirhuge-néi-t
dirhuttge-néi-t
sihuge-néi-t
Plus-que-parfait
echhatge-néi-t
duhasge-néi-t
hien/si,hatt/ethatge-néi-t
mirhatege-néi-t
dirhatge-néi-t
sihatege-néi-t
Futur I
echwäert néi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-néi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéi-en
dugéifsnéi-en
hien/si,hatt/etgéifnéi-en
mirgéifennéi-en
dirgéiftnéi-en
sigéifennéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-néi-t
duhässge-néi-t
hien/si,hatt/ethättge-néi-t
mirhättege-néi-t
dirhättge-néi-t
sihättege-néi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéi!
Plurielnéi-t!
ge-néi-t
néi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
unnéi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles