E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

néidegen nötigen (D)forcer (F)
Stammformen néidegennéidegtgenéidegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéidegen
dunéidegs
hien/si,hatt/etnéidegt
mirnéidegen
dirnéidegt
sinéidegen
Passé composé
echhugenéidegt
duhuesgenéidegt
hien/si,hatt/ethuetgenéidegt
mirhugenéidegt
dirhuttgenéidegt
sihugenéidegt
Plus-que-parfait
echhatgenéidegt
duhasgenéidegt
hien/si,hatt/ethatgenéidegt
mirhategenéidegt
dirhatgenéidegt
sihategenéidegt
Futur I
echwäert néidegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genéidegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéidegen
dugéifsnéidegen
hien/si,hatt/etgéifnéidegen
mirgéifennéidegen
dirgéiftnéidegen
sigéifennéidegen
Conditionnel Passé composé
echhättgenéidegt
duhässgenéidegt
hien/si,hatt/ethättgenéidegt
mirhättegenéidegt
dirhättgenéidegt
sihättegenéidegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéideg!
Plurielnéidegt!
genéidegt
néidegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles