E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

genéissen genießen (D)savourer (F)enjoy (E)gozar de, saborear (P)
Stammformen genéissengenéisstgenoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgenéissen
dugenéiss
hien/si,hatt/etgenéisst
mirgenéissen
dirgenéisst
sigenéissen
Passé composé
echhugenoss
duhuesgenoss
hien/si,hatt/ethuetgenoss
mirhugenoss
dirhuttgenoss
sihugenoss
Plus-que-parfait
echhatgenoss
duhasgenoss
hien/si,hatt/ethatgenoss
mirhategenoss
dirhatgenoss
sihategenoss
Futur I
echwäert genéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert genoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgenéissen
dugéifsgenéissen
hien/si,hatt/etgéifgenéissen
mirgéifegenéissen
dirgéiftgenéissen
sigéifegenéissen
Conditionnel Passé composé
echhättgenoss
duhässgenoss
hien/si,hatt/ethättgenoss
mirhättegenoss
dirhättgenoss
sihättegenoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergenéiss!
Plurielgenéisst!
genoss
genéissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles