E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ge-néiss-en genießen (D)savourer (F)enjoy (E)gozar de, saborear (P)
Stammformen ge-néiss-enge-néiss-tge-noss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echge-néiss-en
duge-néis-s
hien/si,hatt/etge-néiss-t
mirge-néiss-en
dirge-néiss-t
sige-néiss-en
Passé composé
echhuge-noss
duhuesge-noss
hien/si,hatt/ethuetge-noss
mirhuge-noss
dirhuttge-noss
sihuge-noss
Plus-que-parfait
echhatge-noss
duhasge-noss
hien/si,hatt/ethatge-noss
mirhatege-noss
dirhatge-noss
sihatege-noss
Futur I
echwäert ge-néiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-noss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifge-néiss-en
dugéifsge-néiss-en
hien/si,hatt/etgéifge-néiss-en
mirgéifege-néiss-en
dirgéiftge-néiss-en
sigéifege-néiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-noss
duhässge-noss
hien/si,hatt/ethättge-noss
mirhättege-noss
dirhättge-noss
sihättege-noss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierge-néiss!
Plurielge-néiss-t!
ge-noss
ge-néiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles