E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

néitschen niesen (D)éternuer (F)
Stammformen néitschennéitschtgenéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante néitsen
Indikativ Aktiv
Présent
echnéitschen
dunéitschs
hien/si,hatt/etnéitscht
mirnéitschen
dirnéitscht
sinéitschen
Passé composé
echhugenéitscht
duhuesgenéitscht
hien/si,hatt/ethuetgenéitscht
mirhugenéitscht
dirhuttgenéitscht
sihugenéitscht
Plus-que-parfait
echhatgenéitscht
duhasgenéitscht
hien/si,hatt/ethatgenéitscht
mirhategenéitscht
dirhatgenéitscht
sihategenéitscht
Futur I
echwäert néitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnéitschen
dugéifsnéitschen
hien/si,hatt/etgéifnéitschen
mirgéifennéitschen
dirgéiftnéitschen
sigéifennéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättgenéitscht
duhässgenéitscht
hien/si,hatt/ethättgenéitscht
mirhättegenéitscht
dirhättgenéitscht
sihättegenéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernéitsch!
Plurielnéitscht!
genéitscht
néitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles