E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmbenenn-en umbenennen (D)renommer, rebaptiser (F)
Stammformen ėmbenenn-enbenenn-t ėmėmbenann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ėm-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbenenn-en ėm
dubenenn-s ėm
hien/si,hatt/etbenenn-t ėm
mirbenenn-en ėm
dirbenenn-t ėm
sibenenn-en ėm
Passé composé
echhunnėmbenann-t
duhuesėmbenann-t
hien/si,hatt/ethuetėmbenann-t
mirhunnėmbenann-t
dirhuttėmbenann-t
sihunnėmbenann-t
Plus-que-parfait
echhatėmbenann-t
duhasėmbenann-t
hien/si,hatt/ethatėmbenann-t
mirhatenėmbenann-t
dirhatėmbenann-t
sihatenėmbenann-t
Futur I
echwäert ėmbenenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmbenann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmbenenn-en
dugéifsėmbenenn-en
hien/si,hatt/etgéifėmbenenn-en
mirgéifenėmbenenn-en
dirgéiftėmbenenn-en
sigéifenėmbenenn-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmbenann-t
duhässėmbenann-t
hien/si,hatt/ethättėmbenann-t
mirhättenėmbenann-t
dirhättėmbenann-t
sihättenėmbenann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbenenn ėm!
Plurielbenenn-t ėm!
ėmbenann-t
ėmbenenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ernenn-ennenn-envernenn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles