E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech nėschelen nuscheln (D)bafouiller (F)
Stammformen sech nėschelennėschelt sech sech genėschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnėschele mech
dunėschels dech
hien/si,hatt/etnėschelt sech
mirnėschelen eis
dirnėschelt iech
sinėschele sech
Passé composé
echhumechgenėschelt
duhuesdechgenėschelt
hien/si,hatt/ethuetsechgenėschelt
mirhunneisgenėschelt
dirhuttiechgenėschelt
sihusechgenėschelt
Plus-que-parfait
echhatmechgenėschelt
duhasdechgenėschelt
hien/si,hatt/ethatsechgenėschelt
mirhateneisgenėschelt
dirhatiechgenėschelt
sihatesechgenėschelt
Futur I
echwäert nėschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genėschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnėschelen
dugéifsnėschelen
hien/si,hatt/etgéifnėschelen
mirgéifennėschelen
dirgéiftnėschelen
sigéifennėschelen
Conditionnel Passé composé
echhättmechgenėschelt
duhässdechgenėschelt
hien/si,hatt/ethättsechgenėschelt
mirhätteneisgenėschelt
dirhättiechgenėschelt
sihättesechgenėschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernėscheldech!
Plurielnėscheltiech!
genėschelt
nėschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles