E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech nėschel-en nuscheln (D)bafouiller (F)
Stammformen sech nėschel-ennėschel-t sech sech ge-nėschel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echnėschel-e mech
dunėschel-s dech
hien/si,hatt/etnėschel-t sech
mirnėschel-en eis
dirnėschel-t iech
sinėschel-e sech
Passé composé
echhumechge-nėschel-t
duhuesdechge-nėschel-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-nėschel-t
mirhunneisge-nėschel-t
dirhuttiechge-nėschel-t
sihusechge-nėschel-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-nėschel-t
duhasdechge-nėschel-t
hien/si,hatt/ethatsechge-nėschel-t
mirhateneisge-nėschel-t
dirhatiechge-nėschel-t
sihatesechge-nėschel-t
Futur I
echwäert nėschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-nėschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnėschel-en
dugéifsnėschel-en
hien/si,hatt/etgéifnėschel-en
mirgéifennėschel-en
dirgéiftnėschel-en
sigéifennėschel-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechge-nėschel-t
duhässdechge-nėschel-t
hien/si,hatt/ethättsechge-nėschel-t
mirhätteneisge-nėschel-t
dirhättiechge-nėschel-t
sihättesechge-nėschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernėscheldech!
Plurielnėschel-tiech!
ge-nėschel-t
nėschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles