E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

neutralis-éier-en neutralisieren (D)neutraliser (F)
Stammformen neutralis-éier-enneutralis-éier-tneutralis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echneutralis-éier-en
duneutralis-éier-s
hien/si,hatt/etneutralis-éier-t
mirneutralis-éier-en
dirneutralis-éier-t
sineutralis-éier-en
Passé composé
echhunnneutralis-éier-t
duhuesneutralis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetneutralis-éier-t
mirhunnneutralis-éier-t
dirhuttneutralis-éier-t
sihunnneutralis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatneutralis-éier-t
duhasneutralis-éier-t
hien/si,hatt/ethatneutralis-éier-t
mirhatenneutralis-éier-t
dirhatneutralis-éier-t
sihatenneutralis-éier-t
Futur I
echwäert neutralis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert neutralis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifneutralis-éier-en
dugéifsneutralis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifneutralis-éier-en
mirgéifenneutralis-éier-en
dirgéiftneutralis-éier-en
sigéifenneutralis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättneutralis-éier-t
duhässneutralis-éier-t
hien/si,hatt/ethättneutralis-éier-t
mirhättenneutralis-éier-t
dirhättneutralis-éier-t
sihättenneutralis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierneutralis-éier!
Plurielneutralis-éier-t!
neutralis-éier-t
neutralis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles