E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erniddregen erniedrigen (D)humilier (F)
Stammformen erniddregenerniddregterniddregt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerniddregen
duerniddregs
hien/si,hatt/eterniddregt
mirerniddregen
direrniddregt
sierniddregen
Pass compos
echhunnerniddregt
duhueserniddregt
hien/si,hatt/ethueterniddregt
mirhunnerniddregt
dirhutterniddregt
sihunnerniddregt
Plus-que-parfait
echhaterniddregt
duhaserniddregt
hien/si,hatt/ethaterniddregt
mirhatenerniddregt
dirhaterniddregt
sihatenerniddregt
Futur I
echwäert erniddregen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erniddregt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferniddregen
dugéifserniddregen
hien/si,hatt/etgéiferniddregen
mirgéifenerniddregen
dirgéifterniddregen
sigéifenerniddregen
Conditionnel Pass compos
echhtterniddregt
duhsserniddregt
hien/si,hatt/ethtterniddregt
mirhttenerniddregt
dirhtterniddregt
sihttenerniddregt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererniddreg!
Plurielerniddregt!
erniddregt
erniddregen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles