E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erniddreg-en erniedrigen (D)humilier (F)
Stammformen erniddreg-enerniddreg-terniddreg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerniddreg-en
duerniddreg-s
hien/si,hatt/eterniddreg-t
mirerniddreg-en
direrniddreg-t
sierniddreg-en
Pass compos
echhunnerniddreg-t
duhueserniddreg-t
hien/si,hatt/ethueterniddreg-t
mirhunnerniddreg-t
dirhutterniddreg-t
sihunnerniddreg-t
Plus-que-parfait
echhaterniddreg-t
duhaserniddreg-t
hien/si,hatt/ethaterniddreg-t
mirhatenerniddreg-t
dirhaterniddreg-t
sihatenerniddreg-t
Futur I
echwäert erniddreg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erniddreg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferniddreg-en
dugéifserniddreg-en
hien/si,hatt/etgéiferniddreg-en
mirgéifenerniddreg-en
dirgéifterniddreg-en
sigéifenerniddreg-en
Conditionnel Pass compos
echhtterniddreg-t
duhsserniddreg-t
hien/si,hatt/ethtterniddreg-t
mirhttenerniddreg-t
dirhtterniddreg-t
sihttenerniddreg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererniddreg!
Plurielerniddreg-t!
erniddreg-t
erniddreg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles