E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ernier-en ernhren (D)nourrir (F)
Stammformen ernier-enernier-ternier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echernier-en
duernier-s
hien/si,hatt/eternier-t
mirernier-en
dirernier-t
siernier-en
Pass compos
echhunnernier-t
duhuesernier-t
hien/si,hatt/ethueternier-t
mirhunnernier-t
dirhutternier-t
sihunnernier-t
Plus-que-parfait
echhaternier-t
duhasernier-t
hien/si,hatt/ethaternier-t
mirhatenernier-t
dirhaternier-t
sihatenernier-t
Futur I
echwäert ernier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ernier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifernier-en
dugéifsernier-en
hien/si,hatt/etgéifernier-en
mirgéifenernier-en
dirgéifternier-en
sigéifenernier-en
Conditionnel Pass compos
echhtternier-t
duhssernier-t
hien/si,hatt/ethtternier-t
mirhttenernier-t
dirhtternier-t
sihttenernier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierernier!
Plurielernier-t!
ernier-t
ernier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles