E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nier-en nhren, stillen (D)allaiter (F)
Stammformen nier-ennier-tge-nier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnier-en
dunier-s
hien/si,hatt/etnier-t
mirnier-en
dirnier-t
sinier-en
Pass compos
echhuge-nier-t
duhuesge-nier-t
hien/si,hatt/ethuetge-nier-t
mirhuge-nier-t
dirhuttge-nier-t
sihuge-nier-t
Plus-que-parfait
echhatge-nier-t
duhasge-nier-t
hien/si,hatt/ethatge-nier-t
mirhatege-nier-t
dirhatge-nier-t
sihatege-nier-t
Futur I
echwäert nier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-nier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnier-en
dugéifsnier-en
hien/si,hatt/etgéifnier-en
mirgéifennier-en
dirgéiftnier-en
sigéifennier-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-nier-t
duhssge-nier-t
hien/si,hatt/ethttge-nier-t
mirhättege-nier-t
dirhttge-nier-t
sihättege-nier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernier!
Plurielnier-t!
ge-nier-t
nier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ernier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles