E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

denigréieren
Stammformen dedenigréierendedenigréiertdedenigréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedenigréieren
dudedenigréiers
hien/si,hatt/etdedenigréiert
mirdedenigréieren
dirdedenigréiert
sidedenigréieren
Passé composé
echhunndedenigréiert
duhuesdedenigréiert
hien/si,hatt/ethuetdedenigréiert
mirhunndedenigréiert
dirhuttdedenigréiert
sihunndedenigréiert
Plus-que-parfait
echhatdedenigréiert
duhasdedenigréiert
hien/si,hatt/ethatdedenigréiert
mirhatendedenigréiert
dirhatdedenigréiert
sihatendedenigréiert
Futur I
echwäert denigréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedenigréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdenigréieren
dugéifsdenigréieren
hien/si,hatt/etgéifdenigréieren
mirgéifendenigréieren
dirgéiftdenigréieren
sigéifendenigréieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedenigréiert
duhässdedenigréiert
hien/si,hatt/ethättdedenigréiert
mirhättendedenigréiert
dirhättdedenigréiert
sihättendedenigréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedenigréier!
Plurieldedenigréiert!
dedenigréiert
denigréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles