E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

denigr-éier-en
Stammformen dedenigr-éier-endedenigr-éier-tdedenigr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedenigr-éier-en
dudedenigr-éier-s
hien/si,hatt/etdedenigr-éier-t
mirdedenigr-éier-en
dirdedenigr-éier-t
sidedenigr-éier-en
Passé composé
echhunndedenigr-éier-t
duhuesdedenigr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedenigr-éier-t
mirhunndedenigr-éier-t
dirhuttdedenigr-éier-t
sihunndedenigr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedenigr-éier-t
duhasdedenigr-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedenigr-éier-t
mirhatendedenigr-éier-t
dirhatdedenigr-éier-t
sihatendedenigr-éier-t
Futur I
echwäert denigr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedenigr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdenigr-éier-en
dugéifsdenigr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdenigr-éier-en
mirgéifendenigr-éier-en
dirgéiftdenigr-éier-en
sigéifendenigr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedenigr-éier-t
duhässdedenigr-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedenigr-éier-t
mirhättendedenigr-éier-t
dirhättdedenigr-éier-t
sihättendedenigr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedenigr-éier!
Plurieldedenigr-éier-t!
dedenigr-éier-t
denigr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles