E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erniichteren ernchtern (D) – dgriser (F)
Stammformen erniichterenerniichterterniichtert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echerniichteren
duerniichters
hien/si,hatt/eterniichtert
mirerniichteren
direrniichtert
sierniichteren
Pass compos
echhunnerniichtert
duhueserniichtert
hien/si,hatt/ethueterniichtert
mirhunnerniichtert
dirhutterniichtert
sihunnerniichtert
Plus-que-parfait
echhaterniichtert
duhaserniichtert
hien/si,hatt/ethaterniichtert
mirhatenerniichtert
dirhaterniichtert
sihatenerniichtert
Modale Futur I
echwäert erniichteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert erniichtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferniichteren
dugéifserniichteren
hien/si,hatt/etgéiferniichteren
mirgéifenerniichteren
dirgéifterniichteren
sigéifenerniichteren
Conditionnel pass compos
echhtterniichtert
duhsserniichtert
hien/si,hatt/ethtterniichtert
mirhttenerniichtert
dirhtterniichtert
sihttenerniichtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererniichter!
Plurielerniichtert!
erniichtert
erniichteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles