E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ernimmen ernennen (D)nommer (F)
Stammformen ernimmenernimmternimmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echernimmen
duernimms
hien/si,hatt/eternimmt
mirernimmen
dirernimmt
siernimmen
Pass compos
echhunnernimmt
duhuesernimmt
hien/si,hatt/ethueternimmt
mirhunnernimmt
dirhutternimmt
sihunnernimmt
Plus-que-parfait
echhaternimmt
duhasernimmt
hien/si,hatt/ethaternimmt
mirhatenernimmt
dirhaternimmt
sihatenernimmt
Futur I
echwäert ernimmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ernimmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifernimmen
dugéifsernimmen
hien/si,hatt/etgéifernimmen
mirgéifenernimmen
dirgéifternimmen
sigéifenernimmen
Conditionnel Pass compos
echhtternimmt
duhssernimmt
hien/si,hatt/ethtternimmt
mirhttenernimmt
dirhtternimmt
sihttenernimmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierernimm!
Plurielernimmt!
ernimmt
ernimmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles