E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ernimm-en ernennen (D)nommer (F)
Stammformen ernimm-enernimm-ternimm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echernimm-en
duernimm-s
hien/si,hatt/eternimm-t
mirernimm-en
dirernimm-t
siernimm-en
Pass compos
echhunnernimm-t
duhuesernimm-t
hien/si,hatt/ethueternimm-t
mirhunnernimm-t
dirhutternimm-t
sihunnernimm-t
Plus-que-parfait
echhaternimm-t
duhasernimm-t
hien/si,hatt/ethaternimm-t
mirhatenernimm-t
dirhaternimm-t
sihatenernimm-t
Futur I
echwäert ernimm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ernimm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifernimm-en
dugéifsernimm-en
hien/si,hatt/etgéifernimm-en
mirgéifenernimm-en
dirgéifternimm-en
sigéifenernimm-en
Conditionnel Pass compos
echhtternimm-t
duhssernimm-t
hien/si,hatt/ethtternimm-t
mirhttenernimm-t
dirhtternimm-t
sihttenernimm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierernimm!
Plurielernimm-t!
ernimm-t
ernimm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles